Zadzwoń do nas +48 606 248 259 lub umów rozmowę

Jeżeli chodzi o profesjonalne instalacje gazowe 2 generacji, to zasady ich działania są podobne, jak w przypadku instalacji gazowych pierwszej generacji. Dość znaczącą różnicą jest jednak zastosowanie elektroniki oraz przeznaczenie, ponieważ druga generacja instalacji nie znajduje zastosowania w silnikach gaźnikowych. Dodatkowo instalacja gazowa 2 generacji w miejsce śrub regulacyjnych na przewodach pomiędzy reduktorami, a mieszalnikami posiada specjalny zawór dławiący, który sterowany jest najczęściej silnikiem krokowym.

Instalacja elektryczna w instalacji gazowej 2 generacji

Warto wspomnieć również i o tym, że instalacja gazowa 2 generacji ma zdecydowanie bardziej rozbudowaną instalację elektryczną. Druga generacja zawiera bowiem nie tylko przełączniki wyboru paliwa, ale również centralkę elektroniczną, dzięki której możemy sterować silnikiem krokowym oraz specjalne emulatory sond lambda i wtryskiwaczy.

Czym są emulatory?

Emulatory to nic innego jak nowoczesne układy elektroniczne, których podstawowym zadaniem jest generowanie sygnałów elektrycznych mających na celu oszukanie sterownika układu benzynowego. Emulatory mają imitować poprawną pracę wtryskiwaczy benzynowych oraz sond lambda wyłącznie w momencie zasilania silnika samochodowego gazem LPG. Bez pomocy emulatorów, sterownik układu benzynowego zawsze generować będzie błędy, przez co silnik nie będzie mógł prawidłowo pracować.

Elektronika instalacji gazowej

Głównym zadaniem elektroniki instalacji gazowej jest oczywiście ustalanie składu mieszanki paliwowo-powietrznej, przy pomocy odpowiedniego sygnały przekazywanego przez sondę lambda. Dzięki temu mechanizmowi (w odróżnieniu od I generacji) korekcja proporcji paliwo-powietrze może być wykonywana na bieżąco. Sterowniki instalacji gazowej odpowiadają wyłącznie za korektę składu mieszanki. Sterowniki instalacji gazowej nie odpowiadają z kolei za tworzenie charakterystyki całego układu zasilania gazem, za którą odpowiedzialny jest mieszalnik oraz reduktor.

Dla kogo instalacja gazowa 2 generacji?

Instalacje gazowe 2 generacji przeznaczone są przede wszystkim do silników, które wyposażone są w jedno lub wielopunktowy wtrysk benzyny, sondę lambda i specjalny katalizator. Instalacja gazowa 2 generacji jest to znacznie bardziej rozbudowany układ od pierwszej generacji i nie powinien być stosowany w silnikach gaźnikowych.

Chcesz lepiej poznać produkty DIGITRONIC AUTOGAS?
lub zadzwoń do nas