Zadzwoń do nas +48 606 248 259 lub umów rozmowę
Samochody na gaz są w Polsce z roku na rok coraz popularniejsze. Według najnowszych danych na polskich drogach można spotkać ponad 3 mln aut z instalacją LPG. Co warte podkreślenia uwagi instalacje gazowe coraz częściej oferowane są w nowych autach. LPG zyskuje ogromną popularność również wśród użytkowników diesli (także w samochodach ciężarowych i traktorach). Dynamicznego rozwoju rynku w Polsce nie spowolniły nawet podwyżki opodatkowania gazu.

Rynek LPG w Polsce

Polski rynek gazu LPG jest tak naprawdę jednym z największych rynków nie tylko w Europie, ale również na całym świecie (pomimo tego że jest stosunkowo młody). Dawniej tajemniczy propan-butan wykorzystywany był przez naszych rodaków wyłącznie w domach i dopiero od niespełna 25 lat wykorzystuje się jego ogromny potencjał w pojazdach. Na samym początku instalacje gazowe zakładane były wyłącznie w używanych autach. Ogromny wzrost popularności tego paliwa błyskawicznie spowodował, że na naszym rynku zaczęły pojawiać się także nowe auta na LPG. W ostatnim czasie rynek LPG w Polsce napędzany jest przede wszystkim olbrzymim wzrostem instalacji gazowych w silnikach wysokoprężnych.

Przyszłość LPG w Polsce

Według największych specjalistów w branży motoryzacji, przyszłość LPG w Polsce to właśnie instalacje dostosowane do aut z silnikami wysokoprężnymi. Instalacje gazowe coraz częściej powinny pojawiać się także w samochodach ciężarowych oraz w autach dostawczych. Nie można zapominać także o ciągnikach rolniczych, które w naszym kraju cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Z najnowszych danych wynika, że rocznie w naszym kraju przybywa około 100 000 samochodów z instalacją gazową. W dużym stopniu tempo rozwoju tego rynku zależeć będzie od różnic w cenie pomiędzy gazem, benzyną i olejem napędowym.

LPG przyjazny środowisku

Niska cena to nie jedyna zaleta LPG. Gaz jest paliwem zdecydowanie bardziej przyjaznym środowisku, a wbrew pozorom coraz więcej kierowców zwraca na to uwagę. Rynkowi autogazu w Polsce pomaga solidne wsparcie ze strony Państwa. Branża motoryzacji oczekuje w pierwszej kolejności stabilizacji podatku na obecnym poziomie, który niestety jest jednym z najwyższych w Europie.

Edukacja kierowców

Aby LPG w Polsce jeszcze bardziej zyskało na popularności niezbędna jest edukacja kierowców. W dzisiejszych czasach w dalszym ciągu wiele osób obawia się spadku mocy albo spadku żywotności silnika po zamontowaniu instalacji gazowej. Technologia LPG cały czas idzie do przodu, a instalacje gazowe zajmują coraz mniej miejsca w samochodach. Jedynym kosztem wynikającym z przejścia na autogaz jest tak naprawdę montaż instalacji gazowych, które z roku na rok są coraz tańsze. Dostawcy gazu i producenci instalacji gazowych są w pewnym sensie uzależnieni od siebie. Jeżeli instalacje będą za drogie, to drastycznie spadnie liczba klientów na gaz. Jeżeli gaz będzie za drogi, to automatycznie spadnie zainteresowanie instalacjami gazowymi. Taki obraz sytuacji sprawia, że w dzisiejszych czasach kierowcy nie muszą obawiać się drastycznego wzrostu cen gazu i instalacji gazowych.

Chcesz lepiej poznać produkty DIGITRONIC AUTOGAS?
lub zadzwoń do nas