Zadzwoń do nas +48 606 248 259 lub umów rozmowę

Jednym z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych sposobów na obniżenie kosztów tankowania jest zamontowanie w samochodzie instalacji LPG, czyli popularnego autogazu. I wiele osób decyduje się na właśnie takie rozwiązanie. Jednak wokół instalacji tego typu narosło wiele kontrowersji i mitów, które w bardzo wielu przypadkach zniechęcają potencjalnych użytkowników do skorzystania z tej opcji. A tymczasem nie wszystkie z nich są zgodne z prawdą. Zatem jakie są fakty i mity ze świata autogazu? Warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Fakty o autogazie

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zamontowaniu instalacji LPG, warto zapoznać się z podstawowymi faktami na jej temat.

 

Konfiguruj samochodową instalację gazową Digitronic,

najlepiej  dopasowaną do twoich potrzeb

Autogaz obniża koszty eksploatacji – Autogaz jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny niż benzyna lub diesel. Dużo niższe koszty eksploatacji (nawet o 50% w stosunku do pozostałych rodzajów tankowania) sprawia, iż sam koszt zakupu i zamontowania instalacji LPG zwraca w krótkim okresie czasu.

Autogaz jest proekologiczny – Samochód z zamontowaną instalacją LPG wytwarza dużo mniej zanieczyszczeń, co sprawia, iż takie auto w znacznie większym stopniu przyczynia się do dbałości o środowisko naturalne.

Autogaz jest bezpieczny – Mówiąc o bezpieczeństwie instalacji LPG warto podkreślić fakt, iż nie ma udokumentowanych przypadków wybuchów zbiorników gazowych w autach. Co więcej – jak podkreślają eksperci – ryzyko wybuchu silnika benzynowego jest dużo wyższe niż zbiornika gazowego. Dodatkowo należy pamiętać o tym, iż każda część wchodząca w skład instalacji LPG jest poddawana surowym testom i musi przejść wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Instalacja LPG zajmuje mało miejsca – Zdecydowana większość samochodów osobowych jest wyposażana w butle toroidalne, które są dopasowywane do miejsca na koło zapasowe. To rozwiązanie sprawia, iż do dyspozycji właściciela auta nadal pozostaje cała przestrzeń bagażnika.

Mówiąc o podstawowych faktach ze świata autogazu nie wolno też pominąć informacji o tym, iż autogaz jest całkowicie bezpieczny dla silnika. Warunkiem jest poprawny montaż instalacji LPG.

Mity o autogazie

Wokół instalacji LPG narosło bardzo dużo mitów, które w większości przypadków mają niewiele wspólnego z prawdą. Dlatego należy je obalić.

Samochód z autogazem traci na mocy – To jeden z podstawowych mitów na temat instalacji LPG. Nic bardziej mylnego. Przy nowoczesnych instalacjach gazowych spadek mocy jest prawie niezauważalny, a indywidualne dopasowanie do silnika sprawia, iż auto nic nie traci ze swoich podstawowych parametrów.

Autogaz można montować jedynie w starych samochodach – To nieprawda. Nowoczesne instalacje LPG mogą być zamontowane w niemal każdym aucie – i to bez względu na wiek. Istnieje niewielka grupa silników, w których zamontowanie autogazu nie jest wskazane.

Autogaz psuje samochód – To jeden z najbardziej starych mitów na temat autogazu, który w rzeczywistości ma niewiele wspólnego z prawdą. Warunkiem jest odpowiedni dobór instalacji i jej profesjonalny montaż. Nie bez znaczenia jest także tankowanie autogazu o właściwych parametrach.

Samochód z autogazem nie może wjeżdżać na parking podziemny – Obecnie montowane instalacje LPG są całkowicie bezpieczne i absolutnie nie powodują braku możliwości parkowania pod ziemią. Jedynie nieliczne parkingi (specjalnie oznaczone) nie umożliwiają tej opcji, co wynika z braku odpowiedniej wentylacji.

Dosyć popularnym mitem (i to wciąż funkcjonującym) na temat autogazu jest przekonanie, iż nie pasuje on do drogiego i luksusowego auta. Co więcej – wiele osób uważa to za wstyd. Ale czy wstydem jest tańsza eksploatacja i bycie eko? Dowodem na nieprawdziwość tego mitu niech będzie fakt, iż coraz więcej producentów luksusowych marek decyduje się na montaż instalacji LPG w fabrycznie nowych samochodach.

Chcesz lepiej poznać produkty DIGITRONIC AUTOGAS?
lub zadzwoń do nas