Zadzwoń +48 502 442 717

Kalkulator lpg

Technologia to dziedzina, która stała się nieodłączną częścią naszego życia. Jesteśmy oblężeni przez różnego typu aplikacje, które mają na celu ułatwić nam funkcjonowanie w świecie. Nie chcesz iść do banku ? Nie musisz, bo bank masz w aplikacji na telefonie bądź w przeglądarce internetowej na komputerze. Jesteś na diecie ? Specjalne programy obliczą Tobie odpowiednią ilość kalorii jaką powinieneś codziennie spożywać. Jakby tego było mało dobiorą idealną dietę. Zaawansowane oprogramowania pokazują nam jaki dystans dziennie pokonujemy, w jakiś miejscach byliśmy, umożliwiają zakupy bez wychodzenia z domu, a my, konsumenci korzystamy z tego ile tylko możemy, bo przede wszystkim możemy.

Z podobnym uproszczeniem wychodzą do nas firmy z branży autogazu. By skrócić Waszą drogę, ale również zbudować świadomość przy decyzji o założeniu instalacji gazowej, stworzono coś o tajemniczej nazwie: Kalkulator LPG. Co to jest, jak to działa i po co to nam ? Wszystko znajdziecie w dalszej części artykułu.

Digitronic Savings Clculator

10l/100km

5 PLN

2 PLN

Idea Kalkulatora LPG

Stworzenie jakiegoś nowego wynalazku zawsze poprzedza idea. To dzięki niej ludzkość wspinała i dalej wspina się na wyżyny swoich możliwości technicznych i umysłowych. To wszystko po to by nasze życie stało się lżejsze i prostsze. Począwszy od wynalezienia koła, które przyczyniło się stworzenia pierwszych wózków, dzięki którym pra ludzie mogli przewozić różne produkty, przez Thomasa Edisona, który oświecił ludzkość swoją żarówką, skończywszy na teraźniejszych wynalazkach, które codziennie sprawiają, że nasz żywot jest prostszy. Dobrym przykładem jest również konfigurator instalacji LPG.

 

Konfiguruj samochodową instalację gazową Digitronic,

najlepiej  dopasowaną do twoich potrzeb

Rzecz miała się podobnie przy wynalezieniu Kalkulatora LPG. Na początku była idea. Jaka? Ciężko określić kto pierwszy wpadł na ten pomysł, ale na pewno wynikł on z zapotrzebowania na taki program. Możemy założyć, że istniał kiedyś Pan Digi Tronic. Był on wyśmienitym instalatorem systemów autogazowych. Jego warsztat zawsze pękał w szwach od klientów. I nie ma się co dziwić, bo Pan Digi Tronic jak nikt inny potrafił dobrać najlepiej dopasowaną instalację LPG do aut. Dodatkowo, jego matematyczne umiejętności pozwalały mu idealnie oszacować koszt instalacji oraz kiedy zwróci się ona dla użytkownika pojazdu. Dzień za dniem, zakład gazowy Pana Digi Tronica wypuszczał ogrom samochodów z niezawodnymi instalacjami LPG. Codziennie nowi klienci, masa pytań. „Kiedy się zwróci?”, „Jaki to będzie koszt?”, „A czy jest Pan pewny, że za 9 miesięcy?”.

W pewnym momencie Pana Digi Tronica opanowała słabość. Jak każdy normalny człowiek, poczuł zmęczenie nadmiarem pytań ze strony zainteresowanych instalacją gazową. Postanowił więc wziąć urlop i pojechać na ryby. Po kilku dniach wędkowania nagle go olśniło. Wpadł na pomysł programu, który automatycznie wyliczy kiedy instalacja gazowa zwróci się użytkownikowi. Stworzył techniczny projekt by zwizualizować swój pomysł, następnie przekazał to swojemu koledze programiście. Po kilku dniach mieli aplikacje, która potrafiła obliczyć opłacalność instalacji LPG na podstawie rodzaju wtrysku silnika, średniego spalania benzyny oraz jej ceny, kosztu LPG oraz kilometrów, które użytkownik przejeżdża w przeciągu roku. Nazwano to Kalkulatorem LPG.

Początkowo Pan Digi Tronic umieścił to w swoim zakładzie gazowym, gdzie klienci mogli swobodnie korzystać z tego. Okazało się że, ten pomysł bym trafiony w dziesiątkę. Klienci z zadowoleniem korzystali z Kalkulatora LPG a Pan Digi Tronic poczuł spokój ale też wykonanie pewnej ważnej misji. Od tego momentu, cały świat autogazowy zaczął korzystać z pomysłu tego genialnego instalatora, by pomóc swoim klientom przy postawieniu tego ważnego kroku w kierunku oszczędzania.

Sposób użycia kalkulatora LPG

Kalkulator LPG jest dziecinnie prosty w obsłudze, dzięki czemu nie sprawi kłopotu nawet tym, którzy technologii unikają. Potrzebna jednak będzie pewna podstawowa wiedza, która pomoże jeszcze lepiej oszacować wyniki.

 

Po pierwsze musimy wiedzieć jaki rodzaj wtrysku ma silnik naszego pojazdu. Mamy tu do wyboru wtrysk bezpośredni oraz pośredni. Jaki ma to wpływ na zwrot kosztów instalacji ? Wtrysk pośredni odcina dopływ benzyny i włącza tylko gaz, natomiast w bezpośrednim zmniejszana jest ilość podawanego paliwa na rzecz LPG. Podczas tego zabiegu wstrzykiwana jest mieszanka gazu z benzyną. Jak łatwo można się domyśleć, znacząco wpłynie to na zwrot kosztów instalacji, dlatego wiedza na temat rodzaju silnika, który napędza Twoje auto, przy używaniu kalkulatora LPG jest niezbędna.

 

Po drugie, musimy zweryfikować średnie zużycie paliwa w naszym pojeździe. Generalnie jest to banalnie proste. W tych czasach większość auto posiada komputery, które automatycznie wyliczają średnie spalanie na 100 km. Nie każdy jednak wierzy elektronice, więc zostają nam tradycyjne metody liczenia. Jest na to nawet bardzo prosty wzór, pod warunkiem, że pamiętamy podstawy matematyki. Dzielimy ilość zatankowanego paliwa przez ilość przejechanych kilometrów, i to mnożymy przez 100. Proste ? Proste !

 

Krok trzeci i czwarty jest banalnie prosty. Prostszego chyba być nie może. Zadanie polega na podanie…….aktualnej ceny benzyny i gazu. Aktualnie wynoszą: Pb 95 5,26 zł natomiast LPG 2,22 zł. Niby banalny krok w kalkulatorze ale już tutaj możemy poczuć przedsmak tego ile pieniędzy zostaje w kieszeni. Przy jednym litrze niby tylko 3,04 złotego jednak tankując 40 litrów pokazuje się nam kolosalna różnica. Przy tradycyjnej ”95” płacimy 210,40 zł a przy LPG 88,80 zł. Różnica ? 121,60 zł…. Przy założeniu, że tankujemy 4 razy w miesiącu, oszczędzamy tutaj 486 zł co w przeliczeniu rocznym wynosi 5836 zł. Za taką kwotę można pojechać na naprawdę fajne wakacje za granicę.

 

 

W kolejny etapie musimy oszacować ile chcemy na instalację gazową przeznaczyć. Trzeba podać cenę systemu, który mamy zamiar zamontować w naszym pojeździe. Tutaj warto zagłębić się w temat, z czego składa się instalacja gazowa, oraz wyglądają koszty poszczególnych podzespołów.

 

 

Ostatnim etapem jest oszacowanie, ile rocznie przejeżdżamy kilometrów. Zadanie z pozoru łatwe, jednak jak przyjdzie nam myśleć ile faktycznie jesteśmy w stanie pokonań kilometrów, głowa może wybuchnąć od spekulacji. „A może przejadę więcej? Przecież tyle jeżdżę, nigdy nie wiadomo”. Ewentualnie w drugą stronę: „eee tyle to na pewno nie przejadę, Panie ja tylko po bułki do sklepu i w niedzielę do kościoła co sonsiad zobaczył jak passat lśni”. Tak poważnie mówiąc, wartość, którą tutaj podamy postarajmy się dopracować jak najbardziej możemy. Wpłynie ona znacząco na ostateczny wynik Kalkulatora LPG.

Czego możemy się dowiedzieć z kalkulatora LPG

Na podstawie danych, które podaliśmy w poprzednim etapie, Kalkulator LPG pokaże nam kilka bardzo istotnych informacji.

Z lewej strony zobaczymy magiczne słowo „OSZCZĘDZAJ” ! Czyż nie na tym nam zależy? To będzie pierwsza informacja jaką zobaczymy. Kalkulator LPG wyliczy nam ile pieniędzy będziemy oszczędzać miesięcznie, a ile rocznie.

Pod spodem, w ramce, wyświetli się nam kolejna, bardzo ważna informacja. Naszym oczom ukaże się czas, w jakim inwestycja w instalację autogazową zwróci się. To również pożądana informacja, która zobrazuje nam, jak szybko będziemy mogli zacząć faktycznie oszczędzać z instalacji. Po prawej stronie będziemy zobaczymy z kolei wykres, który pokazuje jak miesiąc w miesiąc będą wyglądały koszty eksploatacji przy gazie i przy benzynie.

Czy warto zaufać kalkulatorowi LPG

Chyba najważniejsze pytanie jakie można zadać przy temacie kalkulatora LPG. Czy możemy mu ufać? Z pewnością pokaże nam liczby bardzo bliskie realiom. Jednak trzeba też wziąć pod uwagę, że dane, które podajemy w trakcie wypełniania odpowiednich rubryk są brane „na oko”. Ciężko przewidzieć ile kilometrów faktycznie zrobimy w ciągu roku. Możemy założyć że 20 000 a wyjdzie o wiele więcej. Podobnie spalanie może ulec zmianie. Dlatego zawsze polecamy skonsultować się z wybranym instalatorem, który pomoże nam te wyniki doszacować. Nie mniej jednak, Kalkulator LPG pokaże nam zawsze, że dzięki instalacji można oszczędzać skutecznie i że to się opłaca.

Morał ?

Zacznij w końcu oszczędzać z LPG !